Home
Class 11
PHYSICS
The coefficient of friction between the ...

The coefficient of friction between the two two blocks is `0.3` where as the surface AB is smooth

A

Acceleration of the system masses is `88//15ms^(-2)`

B

Net force acting on `3 kg` mass is greater than that on `2 kg` mass

C

Tension `T_(2) gt T_(1)`

D

Since `10 kg` mass is acceleration downward , so the net force acting on if should be greater than any of the two block shown in figure

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
a,b,c

Let the acceleration of each blocks be a
`10g - T_(2) = 10 a, T_(2) - T_(1) - f = 3a`
`T_(1) - f 2 a` where `f = 0.3 xx 2g = 6 N`
From above equations
`10g - 2f = 15a rArr 10 xx 10 - 2 xx 6 = 15 a`
` a= 88//15ams^(-2)`
`T_(2) = 10g - 10a = 10 xx 10 - 10 xx (88)/(15) = 41.3 N`
`T_(1) = f + 2a = 6 +2 xx (88)/(15) = 17.7 N`
Clearly `T_(2) gt T_(1)`
b. This is correct because of greater mass of `3 kg` since acceleration is same for both.
c. This is incorrect , because force acting on `10 kg` mass is greater due to its larger mass not due to its acceleration downward
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Multiple Correct|2 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Linked Comprehension|52 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Subjective|21 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 1

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Integer|5 Videos
  • PROPERTIES OF SOLIDS AND FLUIDS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise INTEGER_TYPE|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Consider the shown arrangement. The coefficient of friction between the two blocks is 0.5 . There is no friction between the 4 kg block and of 12 N is applied on the 2 kg block as shown in the figure, the acceleration of the 4 kg block would be

The coefficient of static friction between two blocks is 0.5 and the table is smooth. The maximum horizontal force that can be applied to move the blocks together is N. (take g = 10 ms^(-2) )

Two blocks of masses 'm' and and 'M' are arranged as shown in the The coefficient of friction between the two blocks is 'mu' , where as between the lower block and the horizontal surface is zero. Find the force 'F' to be applied on the upper block for the system to be under equilibrium ? .

The coefficient of static friction between the two blocks is 0.363. What is the acceleration of block 1 so that block 2 does not fall ?

On a smooth horizontal surface a block A of mass 10kg is kept. On this block a second block B of mass 5kg is kept. The coefficient of friction between the two blocks is 0.4 .A horizontal force of 30N is applied on the lower block as shown. The force of friction between the blocks is

The coefficient of static friction between the two blocks shown in figure is mu and the table is smooth. What maximum horizontal forced F can be applied to he block of mass M so that the block move together?

Consider the arrangement shown in the figure. The coefficient of friction between the two blocks is 0.5 and between the 4 kg block and the horizontal surface is 0.4. If a horizontal force of 12 N is applied on the 4 kg block, the acceleration of the 2 kg block would be

A block A slides over an another block B which is placed over a smooth inclined plane as shown in figure . The coefficient of friction between the two blocks A and B is mu . Mass of block B is two times the mass of block A . The acceleration of the centre of mass of two blocks is

For the arrangement shown in the figure the coefficient of friction between the two blocks is mu . If both the blocks are identical and moving ,then the acceleration of each block is

CENGAGE PHYSICS-NEWTON'S LAWS OF MOTION 2-Single Correct
  1. A block of mass m is revolving in a smooth horizontal plane with a con...

    Text Solution

    |

  2. A particle is projected with a speed v(0) = sqrt(gR). The coefficient ...

    Text Solution

    |

  3. A car travels with constant speed on a circular road level ground in f...

    Text Solution

    |

  4. A block of mass m is projected on a smooth horizontal circular track w...

    Text Solution

    |

  5. Two cars A and B start racing at the same on a flat race track which c...

    Text Solution

    |

  6. Consider the setup is of a Ferris wheel in an amusement part. The whee...

    Text Solution

    |

  7. Two blocks of masses m(1) and m(2) are connected through a massless in...

    Text Solution

    |

  8. In Fig if F = 4N , m= 2 kg M = 4 kg then

    Text Solution

    |

  9. A 20 kg blocks is placed on of 50 kg block as shown in figure An horiz...

    Text Solution

    |

  10. Two blocks A and B of masses m(A) and m(B) have velocity v and 2v res...

    Text Solution

    |

  11. Two rough blocks A and B ,A placed over B move with acceleration veca(...

    Text Solution

    |

  12. Mark the correct statement (s) regarding friction .

    Text Solution

    |

  13. A 3 kg block of wood is on a level surface where mu(s) = 0.25 and mu(s...

    Text Solution

    |

  14. A block is resting over a rough horizontal floor. At t = 0 a time -ve...

    Text Solution

    |

  15. Two blocks A and B of masses 5 kg and 2 kg respectively connected by a...

    Text Solution

    |

  16. The coefficient of friction between the two two blocks is 0.3 where as...

    Text Solution

    |

  17. A 10 kg block is placed on top of a 40 kg block as shown in figure .A ...

    Text Solution

    |

  18. A car moving along a circular track of radius 50.0m acceleration from ...

    Text Solution

    |

  19. A particle of m(1) moves in a circular path of radius R on a rotating ...

    Text Solution

    |

  20. Block B rests on a smooth surface .The coefficient of static friction ...

    Text Solution

    |