Home
Class 11
CHEMISTRY
Calculate the mass (in grams) of a singl...

Calculate the mass (in grams) of a single `C-12` atom.

A

`1.993xx10^(-23)g`

B

`2.875xx10^(-23)g`

C

`4.162xx10^(-23)g`

D

`3.786xx10^(-23)g`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

1 mol of `C-12` atom weighs exactly `12g`. Thus, Mass of `C-12` atom
`= ("Molar Mass")/("Avogadro's constant") = (12g mol^(-1))/(6.022xx10^(23) "atoms mol"^(-1))`
`= 1.993xx10^(-23)g "atom"^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 15|3 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 16|5 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 13|5 Videos
  • REDOX REACTIONS

    R SHARMA|Exercise Archives|29 Videos
  • STATES OF MATTER

    R SHARMA|Exercise ARCHIVES|41 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What is the mass in grams of a single atom of chlorine ? (Atomic mass of chlorine = 35.5)

Calculate the mass in grams of 0.17 mole of hydrogen sulphide , H_(2)S . (Atomic masses : H = 1 u, S = 32 u )

(i) Calculate the mass of an atom of silver (atomic mass = 108). (ii) 1 molecule of naphthalene (C_10H_8)

Calculate the mass of (a) 1.6 gram atoms of oxygen C (b) 5.6 gram atoms of sulphur c) 2.4 gram atoms of iodine. (Atomic masses : O = 16, S = 32,I = 127)

Calculate the mass of a single atom of sulphur and a single molecule of carbon dioxide? [Given = Atomic mass of S = 32 u, C = 12 u, O = 16 u]