Home
Class 11
CHEMISTRY
In a given compound the elements H, C, ...

In a given compound the elements `H, C, O`, and `N` are in the mass ratio `1 : 3 : 4 : 7` The empirical formula of the compound is

A

`H_(2) CON_(4)`

B

`H_(3) C_(2) O_(3) N`

C

`H_(4) CON_(2)`

D

`H_(4) C_(*3) O_(3) N_(3)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`n_(H) = (1g)/(1g mol^(-1)) = 1, n_(C) = (3g)/(12g mol^(-1)) = (3)/(12) = (1)/(4)`
`n_(O) = (4g)/(16g mol^(-1)) = (4)/(16) = (1)/(4), n_(N) = (7g)/(14g mol^(-1)) = (1)/(2)`
`:. N_(H) : n_(C) : n_(O) : n_(N) = 1 : (1)/(4) : (1)/(4) : (1)/(2) = 4 : 1 : 1 : 2`
`:. EF` is `H_(4) CON_(2)`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 17|2 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 18|2 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 15|3 Videos
  • REDOX REACTIONS

    R SHARMA|Exercise Archives|29 Videos
  • STATES OF MATTER

    R SHARMA|Exercise ARCHIVES|41 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A certain compound contains Calcium, Carbon and Nitrogen in the mass ratio, 20 : 6 : 14. The empirical formula of the compound is

A compound of carbon, hydrogen and nitrogen contains three elements in the respective ratio of 9 : 1 : 3.5 grams. The empirical formula of the compound is

60 g of a compound on analysis gave 24 g C, 4 g H and 32 g O. The empirical formula of the compound is

An organic compound contains C, H , and O . Its elemental analysis gave C(38.71%) and H (9.67%) . The empirical formula of the compound will be

A compound contains C=90% and H=10% Empirical formula of the compound is:

The elements A and B form a compound that contains 60% A and 40% B by mass. The atomic mass of B is twice that of A. Find the empirical formula of the compound.

X and Y are two different elements having their atomic masses in 1:2 ratio. The compound formed by the combination of X and Y contains 50% of X by weight. The empirical formula of the compound is

X and Y are two different elements having their atomic masses in 1:2 ratio. The compound formed by the combination of X and Y contains 50% of X by weight. The empirical formula of the compound is

An organic compound on analysis gave the following results : C=54.5% ,O= 36.4 % H=9.1 % . The empirical formula of the compound is ____.