Home
Class 11
CHEMISTRY
Composition fo a colorless liquid is 84....

Composition fo a colorless liquid is `84.1% C` and `15.9% H` by mass. Its empirical formula is

A

`C_(3) H_(7)`

B

`C_(4) H_(9)`

C

`C_(5) H_(11)`

D

`CH_(3)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`n_(C) = (84.1g)/(12.01g mol^(-1)) = 7.00 mol C`
`n_(H) = (15.9g)/(1.008g mol^(-1)) = 15.8 mol H`
Dividing by the smaller interger 4, we get
`n_(C) : n_(H) = (7.00)/(7.00) : (15.8)/(7.00) = 1: 2 26`
Mutiplying by the smallest interger 4, we get
`(1xx4) : (2.26xx4) = C_(4) H_(9)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 17|2 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 18|2 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 15|3 Videos
  • REDOX REACTIONS

    R SHARMA|Exercise Archives|29 Videos
  • STATES OF MATTER

    R SHARMA|Exercise ARCHIVES|41 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An organic compound on analysis gave C=5.45% , H=9.1% by mass. Its empirical formula is:

An organic compound containes C=74.0%, H=8.65% and N=17.3% . Its empirical formul ais

An organic compound containing C and H has 92.3 % of carbon, its empirical formula is

The compound adrenaline is released in the human body in times of stress. It was found by experiment to have the composition 56.8 % C, 6.50 % H, 28.4% O and 8.28% N. What is the empirical formula of adrenaline?

Cadverine molecule has 58.77% C, 13.81% H and 27% N by mass Find Empirical formula of cadverine .

An organic compound contains C = 40%, H = 13.33% , and N = 46.67% . Its empirical formula will be